Ustaw jako stronę startową

Porady: Pielęgnacja

Pytanie: Gerard
Treść pytania:

Jak mam dbać o zęby mojego psa?  

Czytaj odpowiedź...
Odpowiedź weterynarza:

Stomatologia weterynaryjna jest dziedziną dynamicznie rozwijającą się, często jednak uśmiech naszych pupili pozostawia wiele do życzenia. Jednym z pierwszych objawów na jaki skarżą się Właściciele podczas wizyty w gabinecie jest brzydki zapach dochodzący z pyszczka zwierzaka. Prawie zawsze badanie jamy ustnej ujawnia wówczas obecność kamienia nazębnego, czasem zapalenie dziąseł a nawet zaawansowaną paradontozę. U wielu kotów dochodzi do tzw. plazmocytarnego zapalenia jamy ustnej, które w konsekwencji może doprowadzić do utraty znacznej liczby ząbków. Jak wiemy z naszego „ ludzkiego” przykładu stan zębów przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie całego organizmu.
Groźne bakterie mogą wywołać m.in. zapalenie mięśnia sercowego! Przy każdej wizycie jak np. coroczne szczepienie pupila sprawdzamy stan jamy ustnej i jeśli jest to konieczne, podejmujemy odpowiednie kroki, by rozwiązać istniejący problem. Często chodzi o usunięcie płytki czy ekstrakcję przetrwałych „mleczaków” – głównie kłopotu szczeniaków ras małych.


W naszej Przychodni kładziemy nacisk przede wszystkim na profilaktykę, aby nasi pacjenci nie mieli problemów z uśmiechem! Pokażemy Państwu jak i czym dbać o higienę jamy ustnej, jak czyścić zęby zwierzaka w domu by nie doprowadzić do odkładania się płytki nazębnej. Zaproponujemy odpowiednie pasty do zębów lub karmy "czyszczące" zęby. Corocznie bierzemy udział w ogólnopolskich akcjach edukacyjnych propagujących profilaktykę chorób jamy ustnej. Jeżeli ty też odwracasz głowę kiedy twój pies ziewa, nie czekaj! Koniecznie odwiedź naszą placówkę! Pomożemy Ci zadbać o jego zdrowy uśmiech.

Pytanie: Monika
Treść pytania:

 Czy mogę czyścić uszy mojemu psu?

Czytaj odpowiedź...
Odpowiedź weterynarza:

Choroby uszu są jednym z najczęściej występujących schorzeń u psów i kotów, dlatego tak ważne jest dbanie o ich czystość. Przyczyny problemu są różne – bakterie, grzyby, pasożyty jak np. częsty u kotów świerzb czy nawet alergia. Nadmierne zainteresowanie, drapanie, niesymetryczne ustawienie głowy i częste potrząsanie uszami to jedne z objawów, które powinny skłonić Państwa do wizyty u weterynarza.

Regularna pielęgnacja przy pomocy specjalnych preparatów pomaga we wczesnym wykryciu choroby i ułatwia ewentualne leczenie. Przeoczony lub zbagatelizowany problem „trzepania głową” często prowadzi do nawracającego zapalenia ucha znacznie obniżającego samopoczucie zwierzaka. Pokażemy Państwu jak pielęgnować uszy aby zabieg ten nie był dla Waszego czworonoga stresujący.
Czyszczenia uszu jest stosunkowo proste! Przeprowadzamy je raz w tygodniu, a systematycznie przyzwyczajany do tego pies lub kot na pewno nie będzie protestował.

Zadaj pytanie w kategorii: Pielęgnacja
  • Email:
  • Treść pytania:

VITA na Facebooku

Facebook Vita Zapraszamy na oficjalną stronę Lecznicy Vita na facebooku

więcej »

Porady

Masz problemy ze swoim pupilem? Nie wiesz czy dobrze go karmisz? A może chcesz mieć pewność że wszystko jest ok?

Zobacz dział porady. Gdzie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania!
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+