Ustaw jako stronę startową

Porady: Opieka

Pytanie: Monika
Treść pytania:

Witam , mam pytanie, otóż moja suczka miała pierwszą cieczkę na końcu marca i trwała ona ponad miesiąc, i do tej pory drugiej cieczki nie ma. Suczka jest w dolnej granicy wzrostu w swojej rasie (owczarek szetlandzki) i zastanawiam się czy przyczyną nie są tutaj jakieś wahania hormonalne?

 Ile kosztowałaby diagnostyka suczki i jakieś badania w tym kierunku?

Czytaj odpowiedź...
Odpowiedź weterynarza:

Za patologiczną przerwę uważa się taką,która trwa ponad 12 miesięcy.Było by dobrze pokazać się z sunią ,tak aby ocenić ją i zbadać.Przyczyną tak przedłużającej sie przerwy między rujami jest najczęściej afunkcja jajników spowodowana niewłaściwym żywieniem,zaburzeniami endokrynologicznymi.Przy wizycie wyjaśnimy wszelkie wątpliwości związane z  cyklem rujowym u suni i w oparciu o badanie kliniczne zdecydujemy,czy konieczne są dalsze badania diagnostyczne.

Pytanie: Nieznany
Treść pytania:

Witam. Przygarnęłam szczeniaczka suczkę z schroniska. Urodziła się pod koniec września br. Dostałam książeczkę zdrowia z informacja o szczepieniach ( 2 szczepionki) i odrobaczeniu . Kiedy powinnam udać się pierwszy raz do lekarza na wizytę z pieskiem.

Czytaj odpowiedź...
Odpowiedź weterynarza:

Witam! Gratulujemy wspaniałej decyzji o przygarnięciu schroniskowego pieska! Na pierwszą wizytę można udać się praktycznie w każdej chwili. Po dniu lub dwóch suczka zaaklimatyzuje się w nowym domu tak więc będzie Pani w stanie ocenić jej charakter - czy nie staje się apatyczna, jaki ma apetyt, czy nie ma innych problemów jak np. biegunka. Warto pokazać się z nową Pupilką, skontrolujemy kalendarz szczepień - kiedy należy przeprowadzić kolejne szczepionki, również przeciw wściekliźnie, sprawdzimy czy nie ma pasożytów zewnętrznych oraz czy nie jest konieczne powtórzenie odrobaczenia. Chętnie odpowiemy również na wszelkie pytania odnoście żywienia, pielęgnacji czy rozwiązywania " problemów wychowawczych ". Zapraszamy, dla piesków ze schroniska specjalna zniżka.

Pytanie: Wojtek
Treść pytania:

Nie chcę aby moja suczka miała szczeniaki. Co zrobić?  

Czytaj odpowiedź...
Odpowiedź weterynarza:

Będąc właścicielem suczki lub kotki zawsze stykamy się z kwestią przyszłościowego, czasem nieplanowanego, powiększenia domowej gromadki. Warto już wcześniej o tym pomyśleć i podjąć odpowiednie kroki aby nie dopuścić do pojawiania się niechcianych miotów.

Proponujemy Państwu dwa różne sposoby antykoncepcji:
metody hormonalne – zastrzyki i tabletki
metody chirurgiczne


Każda z nich ma swoje wady i zalety, z chęcią pomożemy wybrać najlepszą z nich dostosowaną do potrzeb Państwa pupila.
Mitem jest, że każda suczka choć raz powinna mieć szczeniaki! Wczesna sterylizacja zapobiega kilku powszechnym schorzeniom jak również eliminuje możliwe komplikacje okołoporodowe i konieczność cesarskiego cięcia. Mamy tu też na myśli profilaktykę zapaleń macicy i guzów sutka – w tym ostatnim przypadku przeprowadzając zabieg przed pierwszą cieczką ograniczamy to ryzyko w około 95%

Pytanie: Kasia
Treść pytania:

 Przeciwko jakim chorobom szczepimy domowe zwierzaki?

Czytaj odpowiedź...
Odpowiedź weterynarza:

 Profilaktyka jest podstawą opieki nad naszymi czworonogami, wielu poważnym schorzeniom lepiej bowiem zapobiegać niż leczyć. Szczepienia przeciwko chorobom wirusowym są szczególnie istotne dla młodych zwierzaków. Część z nich traktujemy jako podstawowe – rutynowe szczepionki, inne jako dodatkowe – uzależnione od indywidualnego statusu zwierzaka i wymagań Właścicieli.


W Polsce obowiązkowe jest szczepienie wszystkich psów, które ukończyły 3 miesiące przeciwko wściekliźnie oraz coroczne powtarzanie tego szczepienia.

Pytanie: Marcin
Treść pytania:

 Czy odrobaczanie zwierząt jest takie ważne?

Czytaj odpowiedź...
Odpowiedź weterynarza:

Profilaktyka pasożytów wewnętrznych jest niezwykle istotna we wspólnej egzystencji zwierząt i ludzi. Należy zdawać sobie sprawę, że inwazja pierwotniaków, nicieni czy tasiemców stanowi realne ryzyko dla naszego zdrowia! Szczególnego znaczenia nabiera ona w przypadku kontaktu czworonogów z dziećmi i osobami starszymi. Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów różniących się składem, postacią i sposobem podania. Personel naszej Przychodni dobierze najodpowiedniejszy z nich jak również określi kalendarz odrobaczania najwłaściwszy dla Państwa podopiecznych.


Zalecany program obejmuje:
pierwsze odrobaczenie przeprowadzane już w wieku 3 - 4 tyg. - do ukończenia przez zwierzaka 6 miesięcy powtarzamy je co miesiąc
osobniki dorosłe odrobaczamy minimum dwa razy w roku, jak też na tydzień przed corocznymi szczepieniami przypominającymi, w przypadku kontaktu pupila z dziećmi zalecamy odrobaczenie co 3 miesiące


Nie zapominajmy też o mniejszych domowych mieszkańcach. Ptaki ozdobne, króliki, szynszyle, świnki morskie, fretki i gady również mogą kryć w sobie niechcianych lokatorów. Przy podejrzeniu inwazji oraz w ocenie skuteczności leczenia istnieje możliwość wykonania u nas badania koproskopowego. Pamiętaj o regularnym odrobaczaniu swojego Pupila! Bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych jest najważniejsze!

Zadaj pytanie w kategorii: Opieka
  • Email:
  • Treść pytania:

VITA na Facebooku

Facebook Vita Zapraszamy na oficjalną stronę Lecznicy Vita na facebooku

więcej »

Porady

Masz problemy ze swoim pupilem? Nie wiesz czy dobrze go karmisz? A może chcesz mieć pewność że wszystko jest ok?

Zobacz dział porady. Gdzie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania!
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+