Ustaw jako stronę startową

Porady: Program geriatyczny

Pytanie: Michał
Treść pytania:

 Mój pies ma 11 lat. Czy wymaga specjalnej opieki?

Czytaj odpowiedź...
Odpowiedź weterynarza:

Zwierzęta starzeją się szybciej niż ludzie, ale mają te same dolegliwości i problemy nasilające się z wiekiem. Za psiego seniora uważamy już 6 - letniego psa rasy dużej i 9 - letniego rasy małej! Ciągły rozwój weterynarii umożliwia nam jednak wpływ na tempo i kierunek tych zmian. Pacjent geriatryczny wymaga odmiennego i uważnego traktowania. Często mamy do czynienia z jednoczesnym występowaniem kilku schorzeń, nietypową reakcją na leki i wolniejszym przebiegiem zdrowienia. Należy zdawać sobie sprawę, że procesy te są przewlekłe i trwają najczęściej do końca życia, a wczesne odpowiednie działanie pomaga zapewnić właściwy komfort i przedłużenie życia czworonoga. Czasem jednak mimo najlepszych chęci nie wszystko idzie po naszej myśli. Lekarze pomagają podjąć trudną decyzję o eutanazji, gdy nie ma już nadziei na poprawę stanu zdrowia zwierzaka. Pomagamy odejść mu bez zbędnego cierpienia, humanitarnie i w spokoju.

W opiece nad zwierzętami w podeszłym wieku stawiamy na właściwą edukację i współprace z Właścicielem, który uważnie obserwując podopiecznego dostrzega zmiany jego stanu ogólnego i samopoczucia. Najważniejszą częścią właściwej opieki nad domowym seniorem jest profilaktyka. W jej skład poza standardowymi szczepieniami, odrobaczaniem i zbilansowaną dietą wchodzą:

- badanie ogólne – kontrola masy ciała, stanu uzębienia, badanie oczu i uszu, ocena stawów, u starszych samców kontrolę prostaty, a u samic badanie gruczołów mlecznych i kontrolę przebiegu cyklu rujowego
- badanie parametrów biochemicznych krwi
- kontrola sprawności wątroby, nerek, trzustki i elementów morfologicznych krwi
- badanie kardiologiczne – badanie EKG i RTG


Dla pacjentów naszej placówki przygotowaliśmy promocyjny zestaw badań pod nazwą „Pakiet Seniora”- przyjdź i dowiedz się więcej.
 

Zadaj pytanie w kategorii: Program geriatyczny
  • Email:
  • Treść pytania:

VITA na Facebooku

Facebook Vita Zapraszamy na oficjalną stronę Lecznicy Vita na facebooku

więcej »

Porady

Masz problemy ze swoim pupilem? Nie wiesz czy dobrze go karmisz? A może chcesz mieć pewność że wszystko jest ok?

Zobacz dział porady. Gdzie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania!
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+