Ustaw jako stronę startową

Porady: Dietetyka

Pytanie: Ania
Treść pytania:

 Czy zwierzaki mogą jeść to samo co ludzie?

Czytaj odpowiedź...
Odpowiedź weterynarza:

Decydując się na przyjęcie do domu psa lub kota powinni Państwo pomyśleć w jaki sposób poprzez odpowiednią dietę i ilość posiłków zapewnić mu prawidłowy, harmonijny wzrost i rozwój. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych karm gotowych przeznaczonych do żywienia określonych grup psów czy kotów – każda z nich nakierowana jest na specyficzne potrzeby psów ras dużych i miniaturowych, szczeniaków, osobników dorosłych czy seniorów. U kotów bardzo ważne jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych poprzez stosowanie specjalnych karm – zwłaszcza u zwierzaków sterylizowanych.
W przypadku komponowania diety domowej należy zawsze indywidualnie określić dawkę pokarmową z uwzględnieniem m.in. ilości energii, białka, węglowodanów czy tłuszczy. Bardzo ważna wówczas staje się właściwa suplementacja witamin i minerałów – zwłaszcza dla zwierząt młodych. Dla zwierzaków przewlekle chorych zaproponujemy specjalistyczną dietę leczniczą dostosowaną do jego potrzeb, prawidłowe żywienie jest niezmiernie istotne w przebiegu chorób wątroby czy nerek. Ważna jest również profilaktyka otyłości. Od wczesnych lat należy regularnie oceniać wagę pupila oraz przyzwyczajać go do zdrowych nawyków. Bardzo duża liczba domowych psów i kotów cierpi na nadwagę, a dodatkowe kilogramy zwiększają w ich przypadku ryzyko chorób stawów, cukrzycy, chorób układu krążenia i komplikacji w przypadku zabiegu chirurgicznego.


Zapraszamy na konsultacje w zakresie dietetyki! Chętnie doradzimy wybór odpowiedniego produktu lub ustalimy diety domowe odpowiednie do indywidualnych potrzeb Państwa czworonoga. Ważne! Część produktów jest zakazana dla małych domowników – nie wolno podawać kości, zwłaszcza drobiowych, unikać dodatku wędlin i podrobów, produktów smażonych i resztek zawierających przyprawy. Cebula, czosnek, czekolada i rodzynki również znajdują się na tej liście. Zwierzaki nie potrafią same zadbać o prawidłową dietę – to my musimy wiedzieć co jest dla nich najlepsze!

Zadaj pytanie w kategorii: Dietetyka
  • Email:
  • Treść pytania:

VITA na Facebooku

Facebook Vita Zapraszamy na oficjalną stronę Lecznicy Vita na facebooku

więcej »

Porady

Masz problemy ze swoim pupilem? Nie wiesz czy dobrze go karmisz? A może chcesz mieć pewność że wszystko jest ok?

Zobacz dział porady. Gdzie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania!
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+